Asset Publisher Asset Publisher

Zachowajmy ostrożność w lesie

    Do pożarów w polskich lasach dochodzi co roku niemal 10 000 razy. Pożary lasu niosą spustoszenie w świecie przyrody, straty ekonomiczne i stają się zagrożeniem dla okolicznych mieszkańców. Większość z nich spowodowana jest przez człowieka - 9 na 10 pożarów powodują niestety ludzie. Mimo najnowocześniejszego sprzętu oraz systemu wykrywania pożarów lasów nic nie powstrzyma ludzkiej nieostrożności.

    Rozpoczyna się sezon majówek i wiosennych wypadów do lasu, by się zrelaksować. Każdego roku jest to czas szczególny pod względem powodowanego przez nas zagrożenia pożarowego. Grillowanie i rozpalanie ognisk w lesie, wyrzucanie niedopałków, nieostrożność w trakcie wędrówek i aktywnego wypoczynku w lesie, łamanie zakazu wstępu do lasu podczas dużego zagrożenia pożarowego, to najczęstsze przyczyny pożarów, których sprawcami są ludzie.

    Największe zagrożenie pożarowe lasu występuje w okresie wczesnej wiosny i lata. Wczesną wiosną w lesie występują duże ilości łatwopalnych materiałów: opadłe listowie, chrust, ściółka, sucha roślinność dna lasu. W miarę rozwoju roślinności runa leśnego, zagrożenie pożarowe lasu maleje. W miesiącach letnich trwa pełnia wegetacji roślin. Jednak, w wyniku silnego promieniowania słonecznego, zagrożenie pożarowe lasu może wzrosnąć. Utrzymujące się wysokie temperatury bez opadów powodują wysychanie ściółki i roślinności dna lasu - wystarczy iskra aby spowodować pożar.

  W lasach i na terenach śródleśnych, na obszarze łąk, torfowisk i wrzosowisk, jak również w odległości do 100 m od granicy lasu zabronione jest wykonywanie czynności mogących wywołać pożar a w szczególności:

- rozniecanie ognia poza miejscami wyznaczonymi (przy III stopniu zagrożenia pożarowego palenie ognisk w lesie jest zabronione)

- wypalanie wierzchniej warstwy gleby i pozostałości roślinnych

- palenie tytoniu, z wyjątkiem dróg utwardzonych i miejsc wyznaczonych do pobytu ludzi.

P A M I Ę T A J !

Wzniecić pożar lasu można bardzo łatwo, o wiele trudniej go ugasić.
W płomieniach giną zwierzęta i ludzie. Tylko Ty możesz temu zapobiec.

Jeżeli zauważysz pożar lasu zawiadom niezwłocznie Straż Pożarną tel.: 998 lub Punkt Alarmowo-Dyzpozycyjny Nadleśnictwa Piaski tel.: 0-65 5739085.

Tekst: R. Szymankiewicz