Asset Publisher Asset Publisher

Pamięć o Stefanie Bobrowskim

Dzisiaj,12. kwietnia 2018r. przypada 155. rocznica śmierci Stefana Bobrowskiego. Dla uczczenia tego wydarzenia przedstawiciele naszego Nadleśnictwa, w imieniu wszystkich pracowników, złożyli wieniec na Kamieniu Bobrowskiego.

Lasy to nie tylko ogromna skarbnica przyrody. Znaleźć można w nim również wiele miejsc będących świadkami historii. Zarówno tej bliskiej, jak i bardzo odległej. W naszym Nadleśnictwie mamy kilka miejsc związanych z wydarzeniami historycznymi. Jednym z nich jest Kamień Bobrowskiego, mieszczący się w lesie nieopodal Rawicza.
Kamień upamiętnia śmierć Stefana Bobrowskiego, który był przywódcą powstania styczniowego i  jednym z najwybitniejszych działaczy niepodległościowych tamtego okresu. Zginął tragicznie w wieku 23 lat, w lesie łaszczyńskim, na terenie obecnego Leśnictwa Dębno. 


Pojedynek na pistolety
12. kwietnia 1863 roku w lesie roku w lesie łaszczyńskim obok Rawicza, będącego wówczas pod zaborem pruskim, odbył się pojedynek na pistolety. Uczestniczyli w nim Stefan Bobrowski – ówczesny premier rządu powstańczego i  hrabia Adam Grabowski. 
Legenda głosi, że Bobrowski, jako krótkowidz, widzący zaledwie na odległość kilku metrów, nie miał szans w pojedynku z wytrawnym strzelcem. Kula przebiła mu serce i zginął. 

Dla uczczenia miejsca śmierci Powstańca, mieszkańcy powiatu Rawickiego, postawili kamień z czarnego granitu, który nazwany jest „Kamieniem Bobrowskiego” i  pełni rolę pomnika.