Asset Publisher Asset Publisher

Apel do turystów

Afrykański pomór świń nadal stanowi zagrożenie w Polsce. Każdy odwiedzający nasze lasy może przyczynić się do powstrzymania jego ekspansji.

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii w związku z pojawieniem się nowych ognisk tej choroby u świń oraz nowych przypadków u dzików prosi o podjęcie działań zapobiegawczych, zmniejszających ryzyko rozprzestrzeniania się tej groźnej choroby. Istotnym miejscem ewentualnego rozprzestrzeniania się ASF mogą być parkingi leśne.

Czym jest afrykański pomór świń?

Afrykański pomór świń jest nieuleczalną chorobą wirusową, która występuje wyłącznie u świń i dzików. W krajach afrykańskich - na południe od Sahary, w których choroba ta pojawiła się około 100 lat temu i występuje sporadycznie do dzisiaj, wirus ASF może być przenoszony również przez kleszcze - gatunek, który w naszej strefie klimatycznej nie odgrywa istotnej roli.

Jak choroba jest przenoszona?

Choroba może być przenoszona bezpośrednio ze zwierzęcia na zwierzę lub pośrednio przez zanieczyszczone przedmioty. W niekorzystnych okolicznościach, do wprowadzenia wirusa na teren naszego kraju, może wystarczyć porzucona kanapka z wędliną sporządzona z mięsa chorego dzika lub świni. Więcej informacji o ASF znajduje się na stronie Głównego Inspektoratu Weterynarii Szczególnie niebezpieczna w aspekcie przenoszenia zarazy jest krew dzików. Najmniejsza ilość krwi wystarczy do zakażenia wrażliwych dzików lub świń. Niestety nie ma szczepionki przeciw afrykańskiemu pomorowi świń, dlatego w zwalczaniu ASF wśród dzików najważniejsze jest zachowanie środków ostrożności i regulacja ich populacji

Sezon wakacyjny zawsze wiąże się ze zwiększonym ruchem turystycznym. Lasy są naturalnym miejscem wypoczynku i rekreacji , szczególnie ważnym dla mieszkańców dużych miast. Przyciągają nas swoimi walorami przyrodniczymi, zdrowym i czystym powietrzem .

Wielkopolski Wojewódzki Lekarz Weterynarii informuje, że istotnym miejscem ewentualnego rozprzestrzeniania się afrykańskiego pomoru świń, mogą być właśnie parkingi leśne, miejsca postoju pojazdów i odpoczynku zlokalizowane na obszarach dostępnych dla dzików, na których pozostawiane mogą być resztki środków spożywczych pochodzenia zwierzęcego.

W trosce o to aby zachować porządek w lesie przy każdym oznakowanym parkingu leśnym znajdują się kosze na odpadki. Prosimy wyrzucać resztki jedzenia wyłącznie do zamykanych pojemników na śmieci.