Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na zajęcia edukacyjne

Zbliża się początek września. Już niedługo uczniowie powrócą do szkół, by rozpocząć kolejny rok szkolny. Z tej okazji przygotowaliśmy nową ofertę edukacyjną. I mimo, że wakacje jeszcze trwają, zachęcamy, by już teraz zapoznać się z tym, co chcemy Wam zaproponować.

Zajęcia edukacyjne, które prowadzimy skierowane są dla wszystkich zainteresowanych osób bez względu na wiek. Odwiedzają nas zarówno grupy dzieci i młodzieży, a także osoby dorosłe. Każdy znajdzie u nas coś dla siebie, a my postaramy się udzielić odpowiedzi na nurtujące Was pytania. 
 
Udział w zajęciach jest bezpłatny. Naszym celem jest  przybliżenie Wam pracy, którą wykonujemy. Chcemy żebyście zrozumieli nasze działania, zobaczyli  jak zajmujemy się lasem i po co to wszystko robimy. Chcemy przybliżyć Wam otaczający nas świat przyrody i pokazać ile ciekawych rzeczy możecie zaobserwować podczas spaceru leśnymi ścieżkami.
 
Jak wyglądają zajęcia? 
Zajęcia edukacyjne są prowadzone zarówno w lesie, jak i w Izbie Leśnej mieszczącej się przy siedzibie nadleśnictwa. Ich przebieg w dużej mierze uzależniony jest od Was samych, dlatego każde nasze spotkanie może wyglądać zupełnie inaczej.  
 
Zajęcia w Izbie Leśnej zwykle podzielone są na dwie części. Pierwsza z nich to wspólne zwiedzanie izby, podczas którego możecie m.in. poznać gatunki zwierząt żyjące w naszych lasach, zobaczyć jak wyglądają ich tropy, zobaczyć owady  występujące w lasach, czy poznać narzędzia wykorzystywane w pracy leśnika.
Następnie, w oparciu o prezentacje multimedialne, zdjęcia i krótkie filmy,  przedstawimy Wam wybrane zagadnienie.  Każdy z poruszanych tematów dostosowany jest do poszczególnych grup wiekowych, tak aby  jak najlepiej trafić do wszystkich słuchaczy. 
Po części teoretycznej uczestnicy zajęć mogą samodzielnie poznawać eksponaty znajdujące się w naszej izbie oraz korzystać z gier i tablic edukacyjnych.
 
fot.Róża Jędrosz
 
Zajęcia edukacyjne z reguły zakończone są krótkim spacerem po arboretum leśnym znajdującym się przy budynku nadleśnictwa lub wyjściem do pobliskiego lasu. 
 
 fot.archiwum nadleśnictwa
 
fot.archiwum nadleśnictwa
 
Łączny czas trwania zajęć: ok. 45 min.
 
Po wcześniejszym uzgodnieniu, istnieje możliwość organizacji ogniska na specjalnym miejscu przy placu Nadleśnictwa Piaski. 

Jak zarezerwować termin? 
Warunkiem uczestnictwa w zajęciach jest wysłanie podpisanego zgłoszenia (załącznik nr 1)  na adres piaski@poznan.lasy.gov.pl najpóźniej 14 dni przed ich planowanym odbyciem. Zajęcia prowadzone są wyłącznie w godzinach pracy Nadleśnictwa, tj. od poniedziałku do piątku w godzinach 7.00 – 15.00.
Więcej informacji na temat edukacji leśnej prowadzonej przez Nadleśnictwo Piaski można uzyskać pod numerem telefonu +48 65 5739080 (wewn. *334) lub 601 163 244 lub pod adresem e-mail monika.pretkowska@poznan.lasy.gov.pl 

 
 
Tematyka zajęć do wyboru:
1. Hodowla lasu – od nasionka do dorosłego drzewa – uczestnicy zajęć dowiedzą się jak rośnie las, poznają wszystkie etapy, które musi przejść drzewo zanim osiągnie dorosłość. Podczas zajęć zostanie przedstawiony każdy z etapów wzrostu lasu oraz zadania jakie wykonują leśnicy w każdym z wymienionych etapów. 
 
2. Ochrona lasu – uczestnicy dowiedzą się co kryje się pod pojęciem ochrony lasu i poznają odpowiedzi na pytania, m.in.:  Przed czym i w jaki sposób leśnicy chronią las? Dlaczego w lesie spotykamy fragmenty ogrodzone siatką?  Które organizmy żyjące w lesie są niebezpieczne dla drzew?  Jak chronimy las przed pożarem? 
 
3. Ochrona przyrody – podczas tych zajęć uczestnicy poznają wyróżniane w naszym kraju formy ochrony przyrody, dowiedzą się jak zachować się na terenach objętych ochroną, poznają chronione gatunki roślin i zwierząt występujące na terenie Nadleśnictwa Piaski oraz poznają kilka ciekawostek na temat parków narodowych znajdujących się w Polsce i na świecie.
 
4. Ochrona p.poż – uczestnicy zajęć dowiedzą się jak funkcjonuje system ochrony przeciwpożarowej w Lasach Państwowych oraz  jak określa się zagrożenie pożarowe. Podczas zajęć uczestnicy mają okazję zapoznać się z Punktem Alarmowo-Dyspozycyjnym oraz ogródkiem meteorologicznym  mieszczącym się przy siedzibie nadleśnictwa. Zajęcia prowadzone są w okresie wzmożonego zagrożenia pożarowego lasu, tj. od początku marca do końca września.  
 
5. Urządzanie lasu – podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się jak urządzamy las, będą mieli okazję zapoznać się z mapami leśnymi, z tym  jak podzielony jest las i co zrobić aby się w nim nie zgubić.
 
6. Pozyskanie drewna – podczas tych zajęć uczestnicy zapoznają się z całym procesem pozyskiwania drewna z lasu, dowiedzą się, które drzewa i w jakim wieku są wycinane, co dzieje się na terenie, gdzie przeprowadzona została wycinka, gdzie trafiają ścięte drzewa i jakie znaczenie ma drewno w życiu codziennym. 
 
7. Turystyka – uczestnicy poznają możliwości spędzenia wolnego czasu w lesie. Poznają znajdujące się na naszym terenie obiekty edukacyjne i turystyczne, m.in. ścieżki dydaktyczne i rowerowe.
 
8. Drzewa– celem tych zajęć jest zapoznanie się z podstawowymi gatunkami  drzew 
i krzewów leśnych. Uczestnicy dowiedzą się jaki gatunek jest w naszych lasach najliczniejszy, jak rośnie drzewo, jakie osiąga  rozmiary i ilu lat może dożyć. Podczas tych zajęć uczestnicy będą mieli również okazję spróbować swoich sił w rozpoznawaniu podstawowych gatunków drzew leśnych. 
 
9. Las i jego mieszkańcy  - zajęcia skierowane dla przedszkolaków, przedstawiające podstawowe informacje o lesie oraz zwierzętach i roślinach w nim rosnących.
 
10. Cztery pory roku w lesie zajęcia skierowane dla przedszkolaków, przedstawiające różnice jakie panują w lesie w poszczególnych porach roku.  
 
Poza wymienionymi w ofercie tematami, w ciągu całego roku będą tworzone dla Was specjalne oferty edukacyjne, dlatego zachęcamy do śledzenia naszej strony internetowej.