Lista aktualności Lista aktualności

Zapraszamy na parkingi leśne

Wychodząc naprzeciw Państwa oczekiwaniom, na terenie Nadleśnictwa odnowiliśmy cztery parkingi leśne w leśnictwach: Zawory, Miranowo, Kosowo i Krasnolipka.

Każdy z parkingów posiada duży plac, na którym mogą Państwo bezpiecznie zaparkować swój samochód i udać się na pieszą wycieczkę do lasu, na grzybobranie lub po prostu odpocząć w trakcie podróży. Na każdym z parkingów znajdują się również stoły z ławkami, a w Zaworach i Krasnolipce drewniana altanka.
Na parkingach  umieściliśmy po dwie tablice edukacyjne, dedykowane zarówno dla dorosłych jak i dla najmłodszych dzieci. Dzięki tablicom można bliżej poznać drewno – odnawialny surowiec pochodzący z lasów, funkcjonowanie ekosystemu leśnego, poznać historię lasu od nasionka do dorosłego drzewa oraz zapoznać się bliżej z fascynującym światem owadów. Dla najmłodszych przygotowaliśmy tablice ilustrowane, dzięki którym poznają budowę i funkcję lasu, zapoznają się z jego mieszkańcami oraz z poznają wiele ciekawostek związanych z grzybami. Na dole każdej z tablic umieszczone są zadania, sprawdzające i utrwalające przyswojoną wiedzę. Tablice nie są na stałe związane z konkretnym miejscem i co jakiś czas będą się zmieniać, tak żeby każdy, bez względu na to skąd pochodzi i gdzie spędza swój czas, miał okazję zapoznać się z treścią każdej z nich.

Poniżej przedstawiamy krótki opis parkingów:

Leśnictwo ZAWORY:  Parking leśny zlokalizowany jest przy zjeździe  z drogi wojewódzkiej DW436 na odcinku biegnącym wzdłuż miejscowości Chrząstowo.  Parking wyposażony jest w drewniane  ławki, stoły i altanę. Ze zlokalizowanych tu tablic edukacyjnych można dowiedzieć się m.in. jak zbudowany jest pień drzewa, jak różni się wygląd drewna poszczególnych gatunków, do czego wykorzystujemy drewno oraz poznać funkcje lasu (mapka z lokalizacją - TUTAJ).

Leśnictwo MIRANOWO: Parking w Leśnictwie Miranowo zlokalizowany jest za miejscowością Smogorzewo, kierując się w stronę miejscowości Talary.  Ze względu na to, że pobliski las jest miejscem chętnie  odwiedzanym przez grzybiarzy, z umieszczone na parkingu tablic można dowiedzieć się m.in. jakie formy życiowe przybierane są przez grzyby, poznać podstawowe zasady grzybobrania oraz dowiedzieć się jak funkcjonuje ekosystem leśny. Parking wyposażony jest w wiele miejsc postojowych oraz stoły z ławkami (mapka z lokalizacją - TUTAJ).

Leśnictwo  KOSOWO: chcąc trafić na parking z miejscowości Gostyń, należy kierować się ul. Starogostyńską w kierunku miejscowości Stary Gostyń, aż do skrzyżowania, kierującego nas do miejscowości Gola. Jadąc drogą w stronę Goli trafimy na parking, który ulokowany jest po prawej stronie drogi.  Umieszczone tu tablice edukacyjne przedstawiają drogę, jaką przebywa drzewo, począwszy od nasiona do dorosłego drzewa. Z tablicy można dowiedzieć się jak wyglądają owoce i nasiona poszczególnych drzew leśnych oraz z jakich warstw zbudowany jest las (mapka z lokalizacją - TUTAJ).

Leśnictwo KRASNOLIPKA: Tutaj poznamy mieszkańców lasu, dowiemy się wielu ciekawostek związanych ze zwierzętami, a także bliżej poznamy najliczniejszą grupę w świecie zwierząt – owady. Parking w Leśnictwie Krasnolipka poza drewnianymi  ławkami wyposażony jest w drewnianą altanę, gdzie można odpocząć w pięknym otoczeniu lasu. Parking znajduje się przy skrzyżowaniu dróg między miejscowościami: Szymanowo – Słupia Kapitulna, a Sikorzyn – Sarnowa (mapka z lokalizacją - TUTAJ).

Mamy nadzieję, że oświeżone parkingi przypadną Państwu do gustu. Serdecznie zachęcamy do ich odwiedzania. Jednocześnie apelujemy o ich odpowiednie wykorzystanie i zachowanie porządku, abyśmy mogli cieszyć się nimi jak najdłużej.