Lista aktualności Lista aktualności

Uwaga kleszcze!!!

    Cieplejsze dni przyczyniły się do przebudzenia i zwiększenia aktywności kleszczy. Pajęczaki te przenoszą groźne choroby, takie jak borelioza i kleszczowe zapalenie opon mózgowych.

Pamiętajmy o kilku wskazówkach:

1. Przed wyjściem w teren warto zaopatrzyć się w środki odstraszające kleszcze i zastosować na skórę, szczególnie w okolicach nadgarstków i stawów skokowych.

2. Długie spodnie i długi rękaw, nakrycie głowy, pełne obuwie zminimalizują możliwość dostania się kleszcza do skóry.

3. Po każdym spacerze należy dokładnie skontrolować całe ciało, wziąć chłodny prysznic i wyprać ubranie. Pajęczak ten szuka miejsc, gdzie naskórek jest cienki i wilgotny. Najczęściej wkuwa się za uchem, w pachwinach, na brzuchu i pod kolanami.

4. W przypadku stwierdzenia kleszcza na ciele nie powinno się go smarować tłustymi substancjami. Powoduje to, że wbija się on mocniej i może wpuścić do organizmu szkodliwe substancje.

5. Kleszcza usuwa się chwytając go delikatnie za głowę przy samej skórze, tak aby usunąć go w całości. Nigdy za odwłok! Najlepiej zastosować do tego celu odpowiednie urządzenia lub udać się do specjalisty. Jeśli głowa pajęczaka,  zostanie w skórze należy udać się po pomoc do lekarza.

6. Jeśli miejsce po ukąszeniu kleszcza jest zaczerwienione lub pojawia się gorączka  należy skontaktować się z lekarzem. Obserwacje miejsca ukąszenia należy prowadzić przez co najmniej cztery tygodnie.

7. Ryzyko zarażenia się boreliozą jest największe, gdy kleszcz przebywa w skórze ponad 12-24 godz.

8. Zwierzęta domowe, które narażone są na kleszcze mogą przynieść pajęczaka na swoim ciele  do domu. Dlatego należy zadbać także o swoich pupili.

9. Nie należy siadać bezpośrednio na trawie i wchodzić w zarośla.

10. W przypadku dużego narażenia na kontakt z kleszczem można zastosować szczepienia przeciwko Kleszczowemu Zapaleniu Opon Mózgowych.

Tekst i zdjęcie: A.Poświatowski